Language switcher. Store number: 0
Language switcher INSID. Store number: 1

Czyste srebro!

Przejdź do głównej treści »

  • Aktualny kurs srebra: 16,26 USD/uncja  
  • Aktualny kurs dolara: 3,4510 PLN/USD
  • 56,21 PLN/uncja | 1,81 PLN/gram

Aktualnie przebywasz w:

Artykuły

Złoty Interes Na Pomysłowym Przemycie
poniedziałek, 14 kwiecień 2014
Złoto znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej przemycanych towarów na świecie. Choć w wielu państwach zwolnione jest z cła i podatku VAT, są miejsca, w których setki, a nawet tysiące osób ryzykują, by nielegalnie przewieźć kruszec przez granicę. W ostatnim roku były to przede wszystkim Indie, gdzie w związku z restrykcjami importowymi i nałożonym przez rząd wysokim cłem, przemyt wzrósł o kilkaset procent.
 

Dane pochodzące z miejscowego wywiadu skarbowego pokazują, że w zestawieniu z ubiegłym rokiem fiskalnym ilość wykrytych prób przemytu i wartość zarekwirowanego złota wzrosły odpowiednio o 265 i 442%. Ilość aresztowanych przemytników wzrosła natomiast aż o 750%!

Od niedawna złoto jest przemycane do Indii nie tylko z tradycyjnych źródeł w zachodniej Azji, ale także z nowych kierunków, jak Bangladesz, Sri Lanka, Nepal czy Birma. Najważniejszym punktem tranzytowym jest obecnie międzynarodowy port lotniczy w Pune, ponieważ kontrola celna jest tam słabsza, niż na lotnisku w Bombaju.

Poza transportem lotniczym, setki kilogramów złota szmuglowane są także drogą lądową, zwłaszcza przez tereny wiejskie. Tam znacznie trudniej jest namierzyć i zatrzymać przemytnika, a jeśli nawet się to uda, na jego miejsce natychmiast pojawiają się następni, ponieważ całym biznesem kierują z góry zorganizowane grupy przestępcze.

Do nowych tras przerzutowych dodać należy również nowe metody przemytu. Jedną z nich jest zamiana kruszcu w proszek i mieszanie go z henną używaną do tradycyjnych rysunków na skórze. Celnicy w Pune znaleźli także kontrabandę w daktylach, które zamiast pestek miały złoty granulat. Trafiły się również złote blaszki w podeszwach butów i złota klamra od paska pomalowana tak, by wyglądała na tani dodatek.

To jednak nie koniec. Coraz częściej słyszy się o próbach przemytu złota w… odbycie. Dotąd chowano tam głównie wsypany do prezerwatyw granulat, ale we wrześniu ubiegłego roku celnikom na lotnisku w Sanganer udało się zatrzymać mężczyznę, który umieścił tam sztabki o łącznej wadze 1 kilograma!

 

Dodaj komentarz

* wymagane pola


Aktualnie przebywasz w:

Aktualne kursy walut
USD
EUR
GBP
Aktualny kurs srebra
PLN
EUR
USD
Wyceń swoje srebro
  • Sztabki
  • Monety
  • Złoty złom
Newsletter
Zapisz się na newsletter! Wpisz poniżej swój adres e-mail!