Language switcher. Store number: 0
Language switcher INSID. Store number: 1

Czyste srebro!

Przejdź do głównej treści »

  • Aktualny kurs srebra: 16,26 USD/uncja  
  • Aktualny kurs dolara: 3,4510 PLN/USD
  • 56,21 PLN/uncja | 1,81 PLN/gram

Aktualnie przebywasz w:

Artykuły

Jak Nowa Zimna Wojna Wpłynie Na Złoto?
piątek, 07 marzec 2014
Ostatnie działania Kremla postawiły na nogi cały świat. Jesteśmy świadkami najpoważniejszego od ponad 20 lat kryzysu na linii Zachód-Moskwa. Coraz częściej słyszy się więc, że wydarzenia na Ukrainie mogą być początkiem nowej „zimnej wojny”.
 

Bez wątpienia może ona znacząco wpłynąć na światowy handel i globalną gospodarkę. Ponieważ ostatnie wydarzenia zauważalnie wstrząsnęły już Wall Street, warto przyjrzeć się historycznej relacji pomiędzy rosyjską agresją, a notowaniami metali szlachetnych.

Przyjmuje się, że pierwsza „zimna wojna” trwała od 1947 do 1991 roku. W całym tym okresie cena złota wzrosła z 35 USD do 363 USD za uncję, odnotowując ponad 935% wzrostu. Tych, którzy trzymali złoto w formie długoterminowej inwestycji lub poszukiwali bezpiecznej lokaty kapitału, spotkała wielka nagroda. Ale był i czas, kiedy ceny złota rosły jeszcze szybciej.

Prawdopodobnie najbardziej znaczącym wydarzeniem był w tamtym czasie 13-dniowy kryzys kubański. To właśnie on zapoczątkował bezprecedensowy popyt na złoto. W październiku 1962 roku Rosja i Kuba rozpoczęły otwarty konflikt z USA dotyczący umieszczenia na karaibskiej wyspie sowieckich rakiet jądrowych.

Kryzys ten i towarzyszące mu embargo na ropę z 1970 roku, w ciągu dekady pchnęły złoto z poziomu poniżej 35 USD do ponad 800 USD za uncję. W ciągu zaledwie kilku dni (22-24 października 1962) na świecie sprzedano złoto warte przy ówczesnych kursach ponad 60 milionów dolarów!

W czasach międzynarodowych kryzysów, katastrof, upadków walut i wojen świat zawsze zwracał się w kierunku złota. To jedno z nielicznych aktywów, które zyskuje na niestabilności, wahaniach i zagrożeniu. Jest także silnie skorelowane z notowaniami ropy naftowej, a wszystkie te czynniki możemy dziś zaobserwować przy okazji rozwoju sytuacji na Ukrainie.

Historia jasno dowodzi, że złoto było i jest sposobem na przechowanie majątku i utrwalenie jego wartości. W okresie przed „zimną wojną” jest inwestycyjną ostatnią deską ratunku i gdy nastanie nowa era lodowatych stosunków z Rosją, pozostanie bezpieczną przystanią.

 

Dodaj komentarz

* wymagane pola


Aktualnie przebywasz w:

Aktualne kursy walut
USD
EUR
GBP
Aktualny kurs srebra
PLN
EUR
USD
Wyceń swoje srebro
  • Sztabki
  • Monety
  • Złoty złom
Newsletter
Zapisz się na newsletter! Wpisz poniżej swój adres e-mail!